فكر می كنی جوان بودن و جوانی كردن چه جوریه؟!
شاید اگه ادامه مطلبو بخونی بد نباشه

بسم الله الرحمن الرحیم
اگر به کلمه "جوان"به صورت"ج و ا ن" نگاه کنیم دو جور تحلیل میتونیم بکنیم.
   دیدگاه اول: نگاه رایج و غلطی که می گن:
"جیم"جوان از جفنگ گفتن گرفته شده و بیشتر جوونا اینطوری اند، دوست دارن جوک بگن ، شوخی کنن
"واو" جوان از ولگردی گرفته شده. ولگرد کسی است که بدون هدف مشغول فعالیت میشه و همه کار هم میکنه. امروزه ولگردی یه چیز دیگه معنا میشه؛ وبگرد.کسی که بدون هدف توی این سایت و اون سایت می چرخه و وقتش رو تلف میکنه. حتی پیامک بازی ها هم جزء وبگردی حساب میشه. هر کاری که انسان انجام میده باید هدف داشته باشه!!
"الف" جوان به معنی الکی خوش بودنه. باور کنید این تعبیرها خیلی بد هستن. ما اومدیم توی دنیا که خوب زندگی کنیم ، نه فقط خوش زندگی کنیم. هر خوشی ای که خوبی نیست، مثلا خوشی معتاد به مواد مخدر. حالا به نظر شما این خوبی هم هست؟ جوان نباید خوشی الکی داشته باشه. یکی از عوامل افسردگی تو دنیای مدرن گناهه!!!
این روایت است که “ اگر بنده بعضی گناه ها را انجام بدهد، خدا لذت بندگی را از او می گیرد.“
حال بندگی نداشتن، ناشی از ارتکاب گناه میشه!! اگر خدایی نکرده، فردی هست که مبتلی به گناه چشم هست، هر وقت نگاهش به نامحرم افتاد، سرش را پایین بندازه و بگه
«یا حبیب و یا محبوب، صل علی محمد(ص) و آل محمد(ع)» و بعداز چندروز ببینه که تو عبادت ها چه تأثیری داره، دیگه به این راحتی ها، عبادت را با چیزی عوض نمی کنه.
"نون" جوان یعنی نفهمی. دیدید بعضی موقع ها میگن جوون نفهمه. این حرفها درست نیست.
دیدگاه دوم: از نظر اهل بیت(ع)،
“جوان” "جیم"ش یعنی جسارت و جرئت،
ولی نه به معنی بد کلمه! بگذارید یک مثال بزنم؛ شهید حسن باقری "
از نظر اهل بیت(ع)، "واو" جوان به معنی وظیفه است.
جوان، هلاک وظیفه است. اگر می بینید که بعضی از جوون ها دین دار نیستند، مثل اینکه نماز نمی خونن، به خاطر اینه که بزرگترهاشون به شکل نادرستی دعوت به نمازشون می کنن،  جوون به دنبال وظیفه سنگینه
حاج احمد آقای کاظمی سه روز تو جبهه یک تنه یک خط را نگه داشت. به جوون یک وظیفه بدید و ببینید که چطور انجام میده. چند تا از وظایف را من میگم:
اولین وظیفه ای که جوون داره علم آموزیه .
امام صادق(ع) میفرماید:" دوست ندارم جوانی را ببینم مگر در دو حالت: یا در علم آموختن و یا در علم آموزش دادن؛ و اگر کسی این کار را نکرد افراط و تفریط کرده و عمر خود را ضایع کرده و در قیامت مورد قهر خدا واقع می شود."
وظیفه دوم یک جوون بندگی و عبادته .
حدیث داریم که بهترین مخلوقات نزد خداوند، نوجوانی زیبا رو است که جوانی اش را در راه خدا ,طاعت خدا قرار دهد.
روایت است که اگر جوانی به خاطر خدا از گناه دوری کند، خداوند ثواب ۷۲صدیق را برای او می نویسد.
و روایت ناب آخر: کسی که جوانی اش را دم خونه خدا خرج کرده باشد، از کسی که در میانسالی به در خونه خدا رفته باشد مثل نسبت پیامبران به سایر مردم است.
"الف" جوان از دیدگاه اهل بیت(ع) یعنی ارتباط با امام زمان (عج).
آیت الله میلانی میفرماد: "شیعه ای که روزی نیم ساعت برای امام زمانش وقت نگذاره نسبت به امام زمانش بی معرفته. داره ظلم به امام زمان(عج) میکنه. حداقل نیم ساعت."
و "نون"جوان یعنی نظم داشتن.
امیرالمومنین(ع) در وصیت شریفشون خطاب به امام حسن(ع) و امام حسین(ع) می فرماید: ” شما دو فرزند خود و اهلم و نیز هرکس را که این نوشته به او برسد، وصیت می کنم به تقوای الهی و نظم در امورتان” و این فرمایش اهمیت نظم را نشان می دهد.
"براساس سخنرانی حجت الاسلام داستانپور"